wtorek, 8 grudnia 2015

#reumatyzmmamłodatwarzHej!
Dzisiejszy post będzie nietypowy ale zakładam, że Was zainteresuje.
Nie będzie szmatek, stylizacji, zdjęć mnie biegającej, uśmiechającej się i prężącej przed aparatem.
Dziś chcę poruszyć pewien bardzo ważny problem. Być może zdziwicie się jak wielu z Was on dotyczy lub jak niewiele wiedziałyście/wiedzieliście na ten temat...
Mnie dotyczy on tylko po części, nie w takim zakresie jak ludzi dotkniętych tą chorobą, ludzi młodych...nie tylko w dojrzałym czy podeszłym wieku.
Sama nigdy o tym nie pisałam gdyż po pierwsze nie lubię się skarżyć, po drugie ludzie reagują w taki a nie inny sposób gdy powiem "mam sztywne ręce", "nie mogę chwycić rano kubka z kawą" czy też "rano mam nogi jak z drewna".
Ja tylko troszkę odchorowuję kilkuletnią pracę w kwiaciarni. Zimna woda, niskie temperatury, nieodleżane grypy dziś przedkładają się na to że przy zimnej wilgotnej pogodzie jest mi troszkę...ciężko. Jednak to tylko ułamek cierpienia, cierpienia bardzo młodych osób a nawet malutkich dzieci!!!
Nigdy bym tak obszernie o tym nie pisała ale nadarzyła się ku temu okazja...
Chcę Wam opowiedzieć o akcji, której twarzą została doskonale Wam pewnie znana Kasieńka z bloga coeursdefoxes, autorka książki Nie boję się ciemności.
Tyle tytułem wstępu...przejdźmy do konkretów...
O czy mówimy? Ta choroba to reumatyzm

Zwykle ta choroba kojarzy się z ludźmi starszymi. Jest inaczej. Wbrew powszechnej opinii zapalne choroby reumatyczne nie pytają o wiek i atakują coraz młodszych ludzi. Późno wykryte, nieleczone mogą prowadzić do niepełnosprawności w ciągu kilku lat. Ruszyła II odsłona kampanii Reumatyzm Ma Młodą Twarz, której celem jest przełamywanie stereotypów

i zwiększenie świadomości społecznej na temat zapalnych chorób reumatycznych oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się cierpiący na takie schorzenia. Organizatorem kampanii jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Reumatyzm – może dotyczyć każdego  
Pod hasłem „reumatyzm” kryje się ok 200 chorób, które dotykają ludzi bez względu na wiek, płeć czy rasę. Ocenia się, że cierpi na nie ponad dziewięć milionów Polaków – statystycznie, co czwarty. Takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń rumieniowaty układowy, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) dotykają najczęściej osób młodych, wieku 30 – 50 lat. W ciągu kilku lat mogą doprowadzić chorych do niepełnosprawności. Coraz częściej atakują jednak dzieci, a czasem nawet niemowlęta.
Na schorzenia stawów o podłożu zapalnym choruje według różnych szacunków od 300 do 500 tysięcy osób w Polsce. Niestety, dokładna przyczyna tych chorób nie jest znana. Udowodniono jedynie, że wszystkie wiążą się z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia młodych chorych. Dlatego tak ważne jest postawienie jak najszybciej prawidłowej diagnozy.
Jak same zauważyłyście choroba nie dotyka jedynie osób starszych ale także osoby młode. W tym wypadku szybkie zdiagnozowanie choroby jest niesamowicie ważne!!!
Akcja jest bardzo istotna!! Daje nam świadomość istnienia tak ciężkiej i poważnej choroby. Być może dzięki niej będziemy bardziej wyczulone na skargi w naszym otoczeniu.
Być może zwrot "bolą mnie kosteczki" będą teraz sygnałem że należy takiej osobie pomóc...
Świadomość zagrożeń jest krokiem do przodu w diagnozowaniu i w walce z tą chorobą!!
Kochane w grupie siła. Będę wdzięczna jeśli przyłączycie się do akcji i tym samym podniesiecie poziom świadomości na ten temat!
Jeśli zdecydujecie się pomóc i zamieścić notki na swoich blogach potrzebne informacje znajdziecie na stronie
14 komentarzy:

 1. Przyznaję, że reumatyzm kojarzyłam tylko z osobami starszymi, otworzyłaś mi oczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis, dobrze że poruszyłaś ten temat, pzdr

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie akcje sa niezmiernie wazne!!! Tym bardziej, ze wczesniej rzeczywiscie nie zdawalam sobie sprawy z tego, jak wiele osob cierpi na ta chorobe. Takich jak ja (niedoinformowanych) jest zapewne wielu, warto im o tym powiedziec!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto!! Nie leczenie tak ciężkiej choroby skutkuje ciężkim stanem zdrowia, zagrożeniem życia. Dobrze wiedzieć że istnieje tak poważna choroba aby nie bagatelizować objawów i nie próbować leczyć się na własną rękę, zagłuszając jedynie ból środkami przeciwbólowymi.

   Usuń
 4. RZS nie jest mi obce, ale temat jest zbyt osobisty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie każe nam się spowiadać, opowiadać o dolegliwościach, wiadomo że choroby i nasz stan zdrowia to sprawa osobista...akcja ma na celu coś zupełnie innego, uświadomić że taka choroba wogóle istnieje. Wyobraź sobie że jakaś mała dziewczynka mówi mamie że coś ją bardzo boli. Każda mama chciałaby mieć w tym momencie taką wiedzę, aby wiedzieć gdzie szukać przyczyny bólu i móc jak najszybciej rozpocząć leczenie.

   Usuń
 5. Popieram takie akcje uświadamiające! I tak dawno nie byłam na blogu u Kasi, że nawet nie wiedziałam nic ani o tej akcji, ani tym bardziej o książce :o wow!

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj może czas nadrobić zaległości;))

  OdpowiedzUsuń
 7. Od 6 lat walczę z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jest coraz gorzej, niestety :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Poczytałam, coś zamieszczę, dobrze, że poruszyłaś ten temat...pozdrawiam...

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedzialam, że ta choroba dotyka również i dzieci- straszne :(
  Cieszę się, że napisałaś dokładnie jak to wszystko wygląda- bo dopiero teraz do mnie dociera, że do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z wielkiej powagi tej choroby :/
  Bardzo mądry i przydatny post!

  milego dnia kochana :)
  Daria

  OdpowiedzUsuń